Miért kell átszellőztetni a tetőt?

Egy jól kialakított magastető sokkal bonyolultabb rendszer, mint amire először gondolnánk. A szakszerűen megtervezett és megépített tetőrendszer élettartama 2-3 szorosa is lehet a rosszul kivitelezett tetőkhöz képest. A tető egyik legfontosabb eleme a szakszerű átszellőztetés, ami az alábbi előnyökkel jár:

- tető hűtése a túlzott felmelegedés elkerülése érdekében

- tetőhéjazat alatti rétegek szárítása, páraelvezetése a korszerű hőtechnikai igényeknek megfelelően

- folyamatos szellőztetés a korhadás és gombásodás elkerülése érdekében

- mohásodás megakadályozása   

A megfelelő átszellőztetést beszellőzés kialakításával már az eresznél el kell kezdeni. Az itt használatos szellőző elemek: lezárófésű, szellőző szalag, szellőző léc. A jó átszellőztetéshez megfelelő huzatra van szükség. A tökéletes huzathoz minimum 5 cm magas ellenlécet építsünk be, de lapos tetőhajlásnál vagy 6 m-nél hosszabb szarufa esetén az 5 cm is kevés. A szellőző cserepeket ill. elemeket a tető felső részén kell elhelyezni vagy megtört tetőszakaszon, pl. tetőablak, élgerinc, stb. A gerinc kiszellőztetéséhez megfelelő kúpalátétre van szükség. A megfelelő átszellőztetéshez minimális előírás a 200 cm2 be- és kiszellőző keresztmetszet méterenként. Azaz az eresznél és a gerincnél is legalább 2 cm magas és 1 m széles szellőző sávot kell kialakítanunk méterenként.

Bár ezek a kiegészítő elemek a tető más-más pontján helyezkednek el, mégis egy célt szolgálnak: hogy a levegő ki- és beáramoljon a tetőcserép és a tetőfólia közötti térben. A hűtő hatás mellett olyan problémák előzhetők meg, mint a nedvesedés miatti korhadás, befülledés, szóval érdemes szakszerűen felszerelni a tetőrendszert szellőzést segítő elemekkel.