Fémek összeférhetősége

Fémek összeférhetősége egymással

 

Az alkalmazott bádogos technikában a különböző fémeknek nem szabad egymáshoz érniük, ha az érintkezés következtében kontakt-korrózió vagy más kedvezőtlen vegyi reakció alakulhat ki. Ha ennek a veszélye mégis fennáll, akkor a közvetlen érintkezést megfelelő bevonati réteggel vagy megfelelő elválasztó réteggel kell kiküszöbölni.

Elektrolit jelenlétében (lehet esővíz, épületszerkezeti nedvesség, stb.) felléphet az elektrokémiai korrózió (galvánelem) veszélye is.

Szokásos környezetei feltételek mellett (nedves vidéki- vagy városi levegő ipari szennyeződés és sótartalmú tengeri levegő nélkül) az alábbi anyagkapcsolatok alkalmazhatók (+ jellel jelöltük azt ami megfelelő):

 alucinkhorg. acélnemesacélólomv.réz
alumíniumigenigenigenigenigennem
horgany (cink)igenigenigenigenigennem
horganyzott acéligenigenigenigenigennem
korrózióálló nemesacéligenigenigenigenigenigen
ólomigenigenigenigenigenigen
vörösréznemnemnemigenigenigen

 

Fémek összeférhetősége más anyagokkal

A napsugárzás ellen nem védett bitumentartalmú anyagok felületén agresszív hatású bomlástermékek keletkeznek. Ezek a bomlástermékek kis mennyiségű nedvesség (pl. reggeli pára) hatására is savas oldatot képeznek, amely károsítja a fémes szerkezeteket. Különösen veszélyeztetettek a szegélyezések, ereszszegélyek, ereszcsatornák és lefolyócsövek. A bitumenkorrózió - a nemesacél kivételével - minden bádogos alapanyagot károsít. A védelem leghatásosabb módszerei:

  • bitumentartalmú anyag felületének fényvédelme
  • erősen veszélyeztetett területeken nemesacél használata
  • pórusmentes védőfestés vagy védőbevonatolás, de az így kezelt felületek rendszeres karbantartást igényelnek

Nemes acél kivételével az összes többi általánosan használt bádogos alapanyag (alumínium, horgany, horganyzott acél, ólom, vörösréz) korróziónak van kitéve homokkal, kaviccsal, humusszal (föld), cementkötésű anyaggal való összeépítéskor ill. találkozáskor.