Magastető hőszigetelése - külső vagy belső oldalon a jó?

Hol hőszigeteljük a magastetőnket: a külső vagy a belső oldalon?

A környezetvédelmi és energiabiztonsági szempontok szükségessé tették az energiatakarékos épületek építését. Így a tetőtér térelhatároló szerkezeteiben a hőszigetelés vastagsága a korábbi 5-8 centiméterről mára 16-25 centiméterre nőtt. Sőt, a közel zéró energiaigényű épületeknél akár 25-30 cm vastag hőszigetelésre is szükség lehet.

 

Hőhidak a tetőtérben


A hőhidak – egyszerűen megfogalmazva - az épület határoló szerkezeteinek azon részei (élek, szélek, szerkezeti csatlakozások, stb.), ahol az általános felülethez képest jelentős energia tud távozni. Az ácsszerkezetű tetőknél a szarufák által, illetve a szarufák és a hőszigetelés közötti illesztési hézagok által okozott hőveszteség akár a 10-65 %-ot is elérheti. Ennek csökkentésére és a hőszigetelés vastagságának növelésére a mai tervezési-építési gyakorlat a szarufák alsó síkja elé, a belső burkolatot tartó lécváz közé beépített 3-10 cm kiegészítő hőszigetelést használ. Igazi megoldást azonban csak a „külső oldali” hőszigetelés ad. Ez a szisztéma már teljesen egyértelmű a falak, falszerkezetek hőszigetelésénél, ahol a külső oldali hőszigetelést csak akkor nem alkalmazzák, ha a külső szerkezeti vastagság nem növelhető vagy valamilyen egyéb különleges esztétikai, műszaki oka van ennek. A külső oldali hőszigetelés ráadásul páratechnikai okok miatt is sokkal kedvezőbb, mint a szerkezetben vagy pláne a belső oldalon történő hőszigetelés!


Hőszigetelés a szarufák felett


A korszerű hőszigetelési előírásoknak még a szarufamagasság hőszigeteléssel való teljes kitöltésével és a belső oldali kiegészítő hőszigeteléssel sem tudunk eleget tenni. A fokozott komfort- és energiatakarékossági igényeknek a lakótér jelentős csökkentése nélkül csak a szarufák feletti hőszigeteléssel tudunk megfelelni. Nem kell sok képzelőerő ahhoz, hogy egy tetőtér belső síkjának min. 15 cm-rel történő beljebb helyezése mennyivel kisebb életteret eredményez a tetőtérben. Ez a 15 cm úgy jön ki, hogy egy tető korszerű hőszigeteléséhez hagyományos kőzetgyapotból kb. 30 cm vastagság szükséges. Ebből 15 cm-t jó esetben el tudunk helyezni a szarufák között, de marad még 15 cm, amit nem.

A szarufák feletti külső oldali hőszigetelésre nagyszilárdságű táblás PIR és/vagy expandált polisztirol hőszigetelést alkalmazhatunk. Ezek a termékek minőségromlás nélkül tartósan elviselik a tető önsúlyát és a meteorológiai eredetű terheket. Az ellenlécet a hőszigetelésen keresztül kell korrózió álló rögzítőelem használatával a szarufákhoz erősíteni. Az ellenléc méretét és a rögzítőelemek kiosztását statikai számítással kell meghatározni. Vasbeton szerkezetű magastető („koporsófödém”) esetében további előnyöket biztosít a ferde födémlemez külső oldalán elhelyezett hőszigetelés. Ilyenkor a külső oldali  hőszigetelés fokozza a nagy hőtároló képességű vasbetonfödém kiváló hőcsillapítását, ami különösen a nyári, kánikulai időszakokban biztosít kellemes közérzetet a tetőtérben.