Tető trendek

A ruházati divat nem az egyetlen, amit a trendek befolyásolnak. Manapság a fogyasztás minden szegletét stílusok, divatirányzatok alakítják. Ez a megállapítás - természetesen - érvényes az építőanyagokra, és azon belül a tetőfedő anyagokra is. A trendeket a piac által generált - gyakran értelmetlen - igények serkentik. Ez részben igaz a tetőfedő rendszerekre is, ugyanakkor napjainkban ezen a területen figyelhető meg a leghasznosabb irányzatok térhódítása is.

Tetőtrendek

A tetőfedések legfrissebb trendjei az energiatakarékosságra  és a környezettudatosságra összpontosítanak. Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően teljesen új tetőfedő termékcsaládok és a napenergiát hasznosító új technológiák alakultak ki, valamint olyan alapanyagok is megjelentek, amik korábban nem voltak jellemzőek ebben az iparágban.

NAPELEMEK
A napelemek - és korábban a napkollektorok - már régóta léteztek, de a gazdaságossági mutatók, a környezettudatos gondolkodás és az állami ösztönzők miatt mára lett valós alternatíva a tetőfedésben. Manapság a legkelendőbb a meglévő tetőre szerelt nagypaneles megoldás, de alkalmazása több tetővel kapcsolatos technikai/karbantartási problémát is felvet, ráadásul nem is vonzó látvány. A gyártók ugyanakkor sima és elegáns ki-nézetű, a tetőbe integrálható verziókat hoztak létre, amelyek folyamatosan teret nyernek világszerte. A Tesla - mint az egyik legismertebb high tech cég - is gyárt ilyen napelemes tetőfedő rendszereket, de a magyar tulajdonú Terrán is kirukkolt egy új napelemes tetőcseréppel: a Generonnal.

HŐVISSZAVERŐ TETŐK
A hővisszaverő vagy más néven hűvös tető ötlete már az ezredforduló előtt felmerült az egyes anyagok és színek fényvisszaverő tulajdonságainak vizsgálata során. A hűvös tetőfedő rendszerek tükrözik a napfényt, ezért nem szívják magukba a hőt az alkalmazott világos színű és/vagy fényvisszaverő bevonatok miatt. Ilyen hazai megoldás pl. a Bramac Thermoprotector bevonatú tetőcserép. A már meglévő lapos- vagy magastetők hővisszaverő képességét speciális festékkel is lehet javítani. 
Mindegy, hogy új tető vagy felújítás: a fényvisszaverő felület egy lakhatóbb tetőteret eredményez és a kevesebb klímahasználat miatt csökkenti a háztartások energiafogyasztását is.

ZÖLDTETŐK
Néhány évtizeddel ezelőtt a lapostetőn elképzelhetetlen lett volna egy velünk élő környezet kialakítása. A szabványok, a gondolkodásmódunk és a technológia azonban sokat változott, így napjainkban már kimondottan trendi és környezetbarát az, akinek ilyen tetőterasza van. A zöldtetők kedvező hatást gyakorolnak a környezetre a természetes élőhely megteremtésével és a savas esők csökkentésével. Ugyanakkor a szigetelő tulajdonságaik révén energiát és pénzt takarítanak meg, és védelmet nyújtanak az alatta lévő szerkezetnek.

FÉMTETŐK
Hosszú ideig a fémtetőket csak az ipari- és a közösségi épületekre alkalmazták, manapság azonban a családi házak egyik legnépszerűbb tetőfedő megoldása lett. Nem csoda, hisz rengeteg jó tulajdonsága van: tartós, tűzálló, nagyjából minden időjárásnak ellenáll és világos tónusban jó hővisszaverő.
Az acéltetők megjelenésének másik oka az anyag folyamatos kiszorulása a járműgyártásból (az alumínium és a műanyag miatt) és a szerkezetépítésből (a vasbeton térhódításával). 
Egyre több tetőmegoldás létezik alumíniumból, ugyanakkor a hagyományos cink- és réztetők is divatban vannak. A modern fém tetőrendszereket panelekben vagy zsindelyszerű elemekben kínálják.

KOMPOZIT TETŐK
A kompozit vagy szintetikus tetőfedő anyagok általában utánzatok: esztétikailag kompromisszumot kínálnak a zsindely, a pala vagy egyéb cserepek mellet. Ezek a termékek polimer alapúak, főleg műanyagból és gumiból készülnek. Könnyűek, környezet-barátak, újrahasznosíthatóak ill penész, gomba és rothadás ellenállóak. Az első hazai próbálkozás a Tetőcentrumokban megjelent iSlate polimer pala volt, de a termék ára versenyképtelennek bizonyult az újrahasznosított műanyag magas bekerülési értéke miatt.

EGYÉB TRENDEK
Az építészet a Bauhaus irányába mozdult el, ezért a lapostető ismét reneszánszát éli. Az itt alkalmazott anyagok: a bitumen mellett egyre inkább teret hódítanak a műanyagok és a gumi. Népszerű trend a homlokzaton használt anyagok felfuttatása a tetőre a letisztult, homogén egység megteremtése céljából. A klímaváltozás miatt a nyári hőség ellen ideiglenes tetőfedő megoldásként nagy divat a napvitorla. Nemcsak a teraszokat, hanem a lapostetőt ill. a falakat is védi a túlzott felmelegedéstől.