Milyen vastag hőszigetelés kell?

Hőszigetelési vastagságok 2024-ben az A energetikai besoroláshoz tartozó U érték követelményeinek eléréséhez

Az energetika előírások (9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról) kötelezően meghatároznak a fűtött teret határoló épületszerkezetekre elérendő hőszigetelési képességet, más néven "U" érték követelményt az egyes építési feladatokra, pl:
– új épületek
– bővítések
– felújítások
Ráadásul nem a hőszigetelés vastagságát határozzák meg, mivel sokféle anyagú és vastagságú épületszerkezet van különböző hővezetési tulajdonsággal. Az U érték a fajlagos hőátbocsájtási tényező, mértékegysége W/m²K (Watt-per-négyzetméter-Kelvin). Ez a szám a szerkezetet jellemzi, az egy négyzetméter felületen át távozó hőveszteség alapján. Minél alacsonyabb az U érték, annál jobb a szerkezet hőszigetelő képessége!

Az hőszigetelési vastagságok függenek az épületszerkezettől, a szigetelőanyag típusától. Pl. a grafitos hőszigetelésből kb. 20 %-kal kisebb vastagság elegendő, mint nem grafitos polisztirolból. A szigetelőanyagok hőszigetelő képessége sorrendben (elől a legjobb): poliuretán PIR, grafitos polisztirol, polisztirol, ásványgyapot. Egy adott épületre a határoló szerkezetek ismeretében hőszigetelés vastagságok pontos meghatározása energetikai számítással pontosítható.

Az alábbiakban nem az összes határoló szerkezetet vesszük górcső alá, csak a tetőt és az ahhoz kapcsolható épületszerkezeteket.

Padlás födém szigetelés vastagsága

A padlásfödémekre az előírt U≤0,17 W/m²K érték eléréséhez összességében kb. 20-30 cm hőszigetelés vastagság szükséges, az eredeti szerkezet típusától függően. Az épület teljes hőveszteségének kb. 20-25%-ka keletkezik a padlásfödémnél. Néhány klasszikus példa a megfelelő vastagságra:

  • szigeteletlen vasbeton födémhez kb. 23-25 cm polisztirol vagy 28-30 cm ásványgyapot
  • salakkal szigetelt vasbeton födémhez kb. 22-25 cm polisztirol vagy 28-30 cm ásványgyapot
  • vályogtapasztással szigetelt borított gerendás fafödémhez kb. 20-22 cm polisztirol vagy 25-30 cm ásványgyapot

Lapostetők hőszigetés vastagsága

A lapostetőkre is az U≤0,17 W/m²K előírás vonatkozik, azaz összességében itt is a hőszigetelés vastagságnak legalább 20-25 cm-nek kell lennie. Az épületek teljes hőveszteségének kb. 25%-ka keletkezik a lapostetőknél. Példák a megfelelő vastagságra:

  • szigeteletlen vasbeton födémhez kb. 23-25 cm polisztirol
  • salakfeltöltéssel szigetelt vasbeton födémhez kb. 20-22 cm polisztirol

Tetőtér hőszigetelés vastagsága

Az előírt U érték 0,17 W/m²K a ferde falakra és a tetőtéri födémekre is. A követelmények teljesítéséhez 25-35 cm hőszigetelési vastagságot kell beépíteni. Az épületek teljes hőveszteségének kb. 25%-ka keletkezik a ferde tetőknél tetőtérbeépítés esetén. Példák a megfelelő vastagságra:

  • szarufák közötti 10 cm gyapot szigeteléshez kb. 25 cm ásványgyapot kell
  • szarufák közötti 15 cm gyapot szigeteléshez kb. 20 cm ásványgyapot kell

Energetikai követelmények 2024

A 2023 november 30-a után engedélyezésre benyújtott épületek eseteiben minden újonnan épülő épületnek el kell érnie legalább az „A” energiaosztályt. Az új fajta számítás a 9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet szerint történik, ami a közel nulla energiaigény követelményeit kielégítő szintet jelenti. Az energetikai követelmények elérésének biztosítása az építtető feladata. Az energetikai követelményeknek való megfelelést továbbra is a használatbavételi kérelemmel egyidejűleg benyújtott energetikai tanúsítvánnyal kell igazolni.

A  9/2023. (V.25.) ÉKM rendelet meghatározza az alábbi energetikai követelményeket.

Az összesített energetikai jellemző mutatja az épület egy négyzetméter alapterületére jutó éves energiafogyasztást. Ennek az értéke legfeljebb 76 KWh/m²év lehet. Az épületeket úgy kell megépíteni, hogy ez az érték teljesüljön. A CO2 kibocsátás mutatja meg az épület környezetterhelése mértékét. Az új lakóépületek épületek CO2 kibocsátása nem lehet több 20 kg/m2év-nél.

Az épületek tervezése során célszerű ellenőrizni, hogy a használatba vételekor igazolható-e az energetikai megfelelőség mindkét fajta előírásra vonatkozóan.

Az építési szabályok részletezik, hogy az újonnan beépített építőanyagoknak és épületszerkezeteknek milyen minimális hőszigetelő képességgel kell rendelkezniük. A rendelet nem csak a hőszigetelés vastagságát, hanem a hőátbocsátási tényezőket is meghatározza szerkezettípusonként. Az energetikai elvárások nemcsak az egyes épületszerkezetekre, hanem az új épület egészére is vonatkoznak a fajlagos hőveszteségtényező követelményértékének formájában.